Hoppa till sidans innehåll

Elever-Spelare


Denna sida innehåller lagfoton på Akademi-elever/spelare alltsedan starten augusti 2006. Efter lagfotona en förteckning på samtliga elever alltsedan starten augusti 2006.

Academy 2006-2007

 

Academy 2007-2008

 

Academy 2008-2009

 

Academy 2009-2010

 

Academy 2010-2011

 

Academy 2011-2012

 

Academy 2012-2013

 

Academy 2013-2014

Academy 2014-2015

 Academy 2015-2016

Elever-Spelare på SBSF Akademin i Leksand

FHSK=Leksands Folkhögskola

HD=Högskolan Dalarna (Falun-Borlänge)

ELEV/SPELARE KLASS/ÅR FÖDD Examen College/Utl/År
Niklas Melin FHSK/1 1988 VT2007 Holland/2008
Tobias Johansson FHSK/1 1987 VT2007 -
Tobias Bornström FHSK/1 1986 VT2007 SBCC/2007-2008
Erik Sjörs FHSK/1 1987 VT2007 SBCC/2007-2008
Marcus Sandqvist FHSK/1 1986 VT2008 -
Oliver Fallgren SP/3 1989 VT2008 -
Kristoffer Sjöberg IP/3 1990 VT2009 Delta/2009-2010+HT2010
Oskar Vejkdal-Thorsberg HR/3 1990 VT2009 Otterbein/2010-2014
Tomas Andersson IP/3 1989 VT2009 -
Oscar Carlstedt SP/3 1991 VT2010

Cypress/2010-2011

Lindsey Wilson 2011-2013

Emil Gesar Hansson IP/3 1990 VT2010 -
Robin Lausen SP/3 1991 VT2010

Delta/2010-2011

Skyline/2011-2013

Nils Eilertz SP/3 1991 VT2010 AH/2010-2011
Lukas Ohlsson SP/3 1991 VT2010 AH/HT2010
Ludvig Syrén HP/3 1991 VT2010 -
Gustav Vejkdal-Thorsberg HD   VT2010 -
Pär Axelsson SP/3 1992 VT2011 Skyline/2011-2013
Adam Villamo NS/3 1991 VT2011  
Ricard Blomqvist L/3 1992 VT2011  
Erik Earnest NS/3 1992 VT2011 Bakersfield/2011-2013
Niklas Johansson IP/3 1992 VT2011  
Jonathan Schöön TE/3 1993 VT2011 Skyline/2011-2012
Johan Klarberg IP/3 1993 VT2012  COC 2012-2014
Johan Höglund IP/3 1993 VT2012  Palomar HT2012
Wilhelm Nordström IP/3 1993 VT2012  Palomar 2012-2014
Edvin Lundström MP/3 1993 VT2012  
Alberto Gonzalez NS/3 1993 VT2012  
Andreas Matspers NS/3 1993 VT2012  
Niklas Sund SP/3 1993 VT2012  SD City 2014-2015
Lisa Ingels SP/3 1993 VT2012  SD City 2012-2013
Mathilda Strid BF/3 1993 VT2012  Fresno City 2014-
Malin Ellström BF/3 1994 VT2013  SD City 2014-2015
Helena Liss BF/3 1994 VT2013  COC HT2013
Emma Tegth Nordin HP/3 1994 VT2013  SBCC 2013-2014
Malin Smedberg NS/3 1994 VT2013  Palomar 2013-2014
John Wright NS/3 1994 VT2013  
Pontus Byström IP/3 1994 VT2013  West Hills 2013-2014
Max Aurosell NS/3 1994 VT2013  
Jakob Vollertsen OP/3 1994 VT2013  
Albin Sivard OP/3 1994 VT2013  SDCC VT2015, AUS 2015-2016
Gustaf Westerholm TE/3 1994 VT2013  Delta HT2013
Mattias Fager TE/3 1994 VT2013  Palomar 2013-2014
Simon Olefalk NV/3 1994 VT2013  AH 2013-2014
Hampus Hagman HV-VVS/3 1995 VT2014  
Frida Höglund RL/3  1995  VT2014   
Daniel Linder SA/3 1995 VT2014  
Sofia Robinsson ES/3 1995 VT2014  
Emil Sahlin HA/3 1995 VT2014

  SD CC VT2015

Saga Tjernberg EK/3 1995 VT2014  
Elvis Hammarstedt SA/3 1996 VT2015  SA 2015-2016
Oscar Holmberg EK/3 1996 V2015  AR 2015-
Christoffer Granström EK/3 1996 VT2015  
Simon Tysk HV-fin/3 1996 VT2015  
Tommy Lindell BF/3 1996 VT2015  
Mikael Lindqvist BF/3 1996 VT2015  
Anders Stor BF/3 1996 VT2015  
Jako Syrén HA/3 1996 VT2015 Delta 2015- 
Alexandra Brolin SA/3 1996 VT2015  
Emilia Karlsson SA/3 1996 VT2015  
Felicia Granlund SA/3 1996 VT2015  SBCC 2015-
Felicia Westerber RL/3 1996 VT2015  
Tim Zetterqvist NA/3 1997 VT2016  
Simon Andersson BF/3 1997 VT2016  
Anton Thynell TE/3 1997 VT2016  
Kevin Kias EK/3 1998 VT2017  
Rasmus Karlsson NA/3 1998 VT2017  
Olle Martinsson NA/3 1998 VT2017  
Albin Käck  EK/3 1998 VT2017  
Oscar Kjellberg HV-fin/3  1998 VT2017   
Zacharias Lönnqvist  TE/3 1998  VT2017   
Victor Lindqvist  HV-fin/3  1998 VT2017   
Max Hill BF/3 1999 VT2018  
Linus Holmberg NA/3 1999 VT2018  
Carl Bielsten SA/3 1999 VT2018  
Adam Hopkins NA/3 1999 VT2018  
Leonard Bäckström EK/3 1999 VT2018  
Måns Magnusson EK/3 2000 VT2018  
Oskar Syrén HA/3 1999 VT2018  
Trolle Brandt SA/3 1999 VT2018  
Wictor Granström TE/3 1999 VT2018  
Hampus Lundberg HA/3 1999 VT2018  
Ylva Bröms NA/3 1999 VT2018  
Julia Wiklund EK/3 1999 VT2018  
Sophie Joon EK/3 1999 VT2018  
Mahdia Golestani BF/3 1999 VT2018  
Elias Espling SA/3 2000 VT2019  
Axel Dobreff NA/3 2000 VT2019  
Adam Käck BF/3 2000 VT2019  
Julius Hopkins EK/3 2000 VT2019  
Michaela Ekvall RL/3 1999 VT2019  
Janet Thorsén RL/3 2000 VT2019  
Henrietta Geertsen SA/3 2000 VT2019  
Mayara Östeman Ahlin NA/3 2000 VT2019  
Linnea Sandahl ES/3 2000 VT2019  
Haniyeh Azizi SA/3 1998 VT2019  

 

SBCC=Santa Barbara City College, Santa Barbara, Kalifornien (CC)

Delta=San Joaquin Delta City College, Stockton, Kalifornien (CC)

Cypress=Cypress City College, Orange (Los Angeles-området), Kalifornein (CC)

AH=Allan Hancock Junior College, Santa Maria, Kalifornien (CC)

Skyline=Skyline City College, San Bruno (San Fransisco-området), Kalifornien (CC)

Bakersfield=Bakersfield City College, Bakersfield, Kalifornien (CC)

COC=College of the Canyons, Valencia Kalifornien (CC)

Fresno=Fresno City College, Fresno Kalifornien (CC)

West Hills=West Hills College, Coalinga Kalifornien (CC)

AR=American River, Sacramento Kalifornien (CC)

Otterbein=Otterbein University, Columbus Ohio (D3, NCAA)

Lindsey Wilson=Lindsey Wilson College in Columbia Kentucky (NAIA)

AUS=Australien

SA=Sydafrika

 

CC=Community College/Junior College (Kommunal 2-årig skola)

Uppdaterad: 2016-12-15 09:05
Skribent: Tony Klarberg

AKADEMIN

BASEBOLL/SOFTBOLL

Kontakt

Leksands gymnasium

793 80 Leksand

This is a mailto link

Telefon

0247-801 35

 

Huvudansvarig coach/coach baseboll: Tony Klarberg
This is a mailto link
Tel: 070-522 74 06

 

Ansvarig coach softboll:Annakarin Solén Westling

This is a mailto link

Tel: 070-3822122 

 

Besöksadress:
Leksands gymnasium
Rättviksvägen 29
793 31 Leksand

Svenska Baseboll och Softboll Förbundet
Skansbrogatan 7


www.baseboll-softboll.se

Akademin på Facebook

Postadress:
Svenska Baseboll och Softboll Förbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996535, 086996535
E-post: This is a mailto link